Boards and Committees

Northern Sunrise County is part of numerous boards and committees in the region. Boards and committees that the County is a part of are encouraged to submit their meeting minutes.  If you are looking for the minutes of a specific board or committee, please click on the following search link:
https://northernsunrise.civicweb.net/Portal/VirtualLibrary.aspx



 NORTHERN SUNRISE COUNTY BOARDS & COMMITTEES
October 25, 2016


 
AAMDC NORTHERN ZONE REP (FCM) Carolyn Kolebaba (elected at zone mtg)
   
ABORIGINAL INTERAGENCY COMMITTEE Garrett Tomlinson
Alternate: Dan Boisvert
   
AGRICULTURAL SERVICE BOARD Doug Dallyn (Chair)
  Carolyn Kolebaba (Vice Chair)
Alternate: Dan Boisvert
Members at Large: Kristy Belzile
  Bryan Gacek
  Harry Krawchuk
  Simon Lavoie
  Kyle Petluk
   
AGRICULTURAL WEED & PEST NOTICE APPEAL BOARD Jack Bondar
  Gwenda Fortin
  Peter Gunning
  Tony Saunders
   
   
ALBERTA CARE Dan Boisvert
Alternate: Doug Dallyn
   
PEACE VALLEY SNOW RIDERS: Dan Boisvert
Alternate: Norm Duval
   
CECIL THOMPSON (CT) PARK PLANNING COMMITTEE: Carolyn Kolebaba
  Marie Dyck
  Dan Boisvert
   
COMITÉ CULTUREL DE ST. ISIDORE INFRASTRUCTURE SUB COMMITTEE Norm Duval
Alternate Dan Boisvert
   
COMMUNICATIONS COMMITTEE All Council Members and Appropriate Staff
   
DAISHOWA PUBLIC ADVISORY COMMITTEE Doug Dallyn
Alternate: Norm Duval
   
DISASTER SERVICES Council Members represent Disaster Services
   
EAST PEACE WATER CO-OP Dan Boisvert
Alternate: Doug Dallyn
   
ECONOMIC-TOURISM DEVELOPMENT COMMITTEE Garrett Tomlinson
Alternate: Norm Duval
Members at Large: Francois Allard
  Wendy Goulet
  Jelte Groen
  Ray Pearson
  Sylvianne Riczu
  Claude Rodrigue
   
FAMILY & COMMUNITY SUPPORT SERVICES Marie Dyck
Alternate: Garrett Tomlinson
Members at Large: Ethyl Velie (Harmon Valley/Reno)
  Gwenda Fortin (St. Isidore)
  Wendy Goulet (Three Creeks/Wesley Creek)
  Tamara Belzile (Marie Reine/Judah)
  Gaylene Whitehead (Cadotte Lake)
  Eve Callioux (Little Buffalo)
   
FOREST MANAGEMENT ADVISORY COMMITTEE Marie Dyck
Alternate: Norm Duval
   
HEART RIVER HOUSING FOUNDATION Marie Dyck
Alternate: Dan Boisvert
   
INTER-MUNICIPAL COST SHARING CONTRIBUTION AGREEMENT Reeve - Garrett Tomlinson
  Deputy Reeve  - Carolyn Kolebaba
  CAO - Peter Thomas
   
MACKENZIE MUNICIPAL SERVICES AGENCY Garrett Tomlinson
Alternate: Carolyn Kolebaba
   
MIGHTY PEACE TOURIST ASSOCIATION Norm Duval
Alternate: Marie Dyck
   
   
MUNICIPAL PLANNING COMMISSION Garrett Tomlinson
Alternate: Dan Boisvert
Members at Large: Dwight Gladue
  John Gunning
  Sharon Low
  Sylvianne Riczu
  Tony Saunders
  Lyn Yaniuk
   
NAMPA CO-OP SEED PROCESSORS LTD. Doug Dallyn
Alternate: Norm Duval
   
NAMPA & DISTRICT AGRICULTURAL SOCIETY Garrett Tomlinson
Alternate: Dan Boisvert
   
NAMPA & DISTRICT HISTORICAL SOCIETY Marie Dyck
Alternate: Carolyn Kolebaba
   
NAMPA MUNICIPAL LIBRARY BOARD Marie Dyck
  Dan Boisvert
   
NEW water Ltd. Carolyn Kolebaba (PROXY)
  Garrett Tomlinson (Alternate PROXY)
  Doug Dallyn
   
NORTHERN LAKES COMMUNITY EDUCATION COMMITTEE Marie Dyck
Alternate: Norm Duval
   
NORTHERN TRANSPORTATION ADVISORY BUREAU Carolyn Kolebaba
  Marie Dyck
   
NSC ADMINISTRATION BUILDING PLANNING COMMITTEE Carolyn Kolebaba
  Marie Dyck
  Garrett Tomlinson
Staff: Peter Thomas
  Mat Bergeron
   
NSC RURAL CRIMEWATCH COMMITTEE Dan Boisvert
Alternate: Marie Dyck
   
NORTH PEACE HOUSING FOUNDATION Doug Dallyn
Alternate: Norm Duval
   
PEACE LIBRARY SYSTEM Carolyn Kolebaba
Alternate: Marie Dyck
   
PEACE REGIONAL AIR MONITORING PARTNERSHIP Garrett Tomlinson
   
PEACE REGIONAL MEDICAL CLINIC PLANNING COMMITTEE Carolyn Kolebaba (Chair)
  Marie Dyck
Alternate: Garrett Tomlinson
   
PEACE REGION MUTUAL AID Reeve - Garrett Tomlinson
Alternate: Deputy Reeve  - Carolyn Kolebaba
   
PEACE REGIONAL WASTE MANAGEMENT COMPANY Doug Dallyn (PROXY)
  Garrett Tomlinson (Alternate PROXY)
  Dan Boisvert
   
PEACE RIVER CHILD CARE ASSOCIATON  Marie Dyck 
Alternate: Dan Boisvert
   
PEACE RIVER & DISTRICT CHAMBER OF COMMERCE Marie Dyck - elected
   
PEACE RIVER INTER-MUNICIPAL DEVELOPMENT PLAN Reeve - Garrett Tomlinson
  Deputy Reeve - Carolyn Kolebaba
   
PEACE RIVER REGIONAL AIRPORT COMMITTEE Carolyn Kolebaba
Alternate: Garrett Tomlinson
   
PEACE RIVER & DISTRICT COMMUNITY HEALTH  FOUNDATION Doug Dallyn
Alternate: Norm Duval
   
PEACE REGIONAL ECONOMIC DEVELOPMENT ALLIANCE Carolyn Kolebaba
Alternate: Doug Dallyn
   
PEACE REGIONAL HEALTHCARE ATTRACTION AND RETENTION COMMITTEE Dan Boisvert
Alternate: Carolyn Kolebaba
   
PEACE RIVER REGIONAL WOMEN'S SHELTER SOCIETY Marie Dyck
Alternate: Norm Duval
   
RCMP COMMUNITY ADVISORY COMMITTEE Norm Duval
Alternate: Dan Boisvert
   
PEACE VALLEY SNOW RIDERS Dan Boisvert
Alternate: Norm Duval
   
REGIONAL ASSESSMENT REVIEW BOARD Carolyn Kolebaba
  Marie Dyck
   
REGIONAL RECREATION COMMITTEE Norm Duval
  Carolyn Kolebaba
   
SMOKY RIVER APPLIED RESEARCH AND DEMONSTRATION ASSOCIATION (SARDA) Doug Dallyn
Alternate: Norm Duval
   
   
SUBDIVISION and DEVELOPMENT APPEAL  BOARD Carolyn Kolebaba
Alternate: Marie Dyck
Members at Large: Kristy Belzile
  Jack Bondar
  Reid Glenn
  Jelte Groen
  Peter Gunning
  Harry Krawchuk
   
VETERINARY SERVICES INCORPORATED (VSI) Doug Dallyn
Alternate: Dan Boisvert
   
WATERSHED ADVISORY COMMITTEE Norm Duval
Alternate: Marie Dyck
Memebrs at Large: Wendy Goulet
  Harry Krawchuk
  Tony Saunders
  Terry Skwarik
  Lyn Yaniuk
   
WATER NORTH COALITION Dan Boisvert
Alternate: Marie Dyck
   
Reeve & CAO - Ex-Officio member of all Committees